en-guzel-bayram-tatlilari-nelerdir

En güzel bayram tatlıları nelerdir: damak zevkine göre değişim gösterir. Ancak listenin başında baklava gelir. Ağır tatları tercih etmeyenler için sütlü tatlılar en doğru tercihlerdir. 

İftarlarda olduğu gibi bayram sofralarına da ayrı bir özen gösterilir. Büyükleri ziyaret ve kurulana ihtişamlı sofralar klasik bayram seremonileridir. Şerbetli tatlılar sofraların nadide yiyecekleri olarak baş köşede dururlar. Açlığa alışan bünyeyi zorlamama için hafif tatları seçerseniz tabi güllaç ve soğuk baklavadan sonra kabak tatlısı, elmalı kadayıf benzeri seçenekler mevcuttur. 

Bayrama Baklava Önerileri 

Sizi bayrama tatlı ne yapsam derdinden kurtaran Müslüm Usta baklavalarını alabilirsiniz. Ne olursa olsun baklava vazgeçilmez tatlım diyorsanız birbirinde lezzetli baklava çeşitlerine göz atmalısınız. Özel günlerde ve bayramlarda problem yaşamama için sunulan lezzetlerden tercih yapabilirsiniz. Her biri maharetli ellerin ürünü olan baklavalar arasında;

 • En güzel bayram tatlıları nelerdir: soğuk baklava dahil tüm baklava seçenekleridir. 
 • Bademli baklava: Edirne iline ait Antep fıstığı ve ceviz yerine bademli iç harcı olan kusursuz bir lezzettir. 
 • Mozaik baklava: Osmanlı tarihinin klasik tatlarından mozaik şekilde dilimlenmesi ismini veren bir baklava türüdür.
 • Fıstıklı dolma: çoğu baklava gibi Antep fıstığı ana maddesi olan, ince yufkayı bol iç dolgusu olan efsane bir lezzettir. 
 • Soğuk baklava: son zamanların trend tatlısı, buz gibi sütlü şerbeti olan, az şekerli ve az kalorili yumuşak bir tercih. 

Bunların dışında kalan yüzlerce baklava ve ekstra tatlı tercihine Müslüm Ustadan ulaşabilirsiniz. Sofralarınızın tek eksiği olan tatlılarınızı en kaliteli ve en tazesinden hemen temin edin.

Kaliteli Bayram Tatlısı Nasıl Anlaşılır?

Tatlının kalitesini koku, renk, görüntü ve çıtırlığı gösterir. Bunlardan bir tanesinde tuhaflık varsa tatlı veya baklava bayatlamış demektir. En güzel bayram tatlıları nelerdir: görüntüsü ve hışırtı sesiyle mest edendir. Tatlı alırken nelere önem verilmeli;

 • Baklavadan ilk olarak buram burma tereyağı kokusu ila iç dolgunun kokusu gelmelidir. 
 • Şerbetli tatlıların kalitesine gölge düşüren şekerlenme olayı olmamalıdır. Şerbet ilk döküldüğü andaki gibi berrak olmalıdır.
 • Tatlı şerbetini çekmiş ancak bombeli görüntüsü ve çıtırlığı yerinde olmalıdır. Ele alındığı anda dağılan baklava kaliteli değildir. 

Sütlü Bayram Tatlıları Nelerdir?

Ramazan sonrası şerbetli tatlıları ağır bulanlar için en güzel bayram tatlıları nelerdir: içinde süt olan hafif lezzetleridir. Süt kullanılarak yapılan onlarca farklı tatlı türüne en uygun fiyatlarla sofranızda yer verebilirsiniz. Sofraların vazgeçilmezi olan sütlü bayram tatlıları;

 • Bir şerbetli baklava olan ancak şerbeti sütten yapılan soğuk baklava, diğer baklava çeşitlerine göre daha hafif olmasından dolayı sıklıkla bayram sofralarını süsler. 
 • Ramazan ila bütünleşen güllaç sütlü bayram tatlılarının vazgeçilmezidir. Adını lezzetini veren gül suyundan alır. Narlı, çilekli ve cevizli türleri olan güllaca bugün gül suyu istek üzerine katılır.
 • Trileçe: çok hafif olan tatlının kökeni balkanlara dayanır. Kek tarzı olan tatlıya sos ve süt lezzet vermektedir. 
 • Sütlü Nuriye: ihtilal baklavası olarak ünlenmiş olan tatlı oldukça hafiftir. Geleneksel baklavanın yeniden yorumlanan çeşitlerinden bir tanesidir. 

Bayramda Kaymaklı Ekmek Kadayıfı Hafifliği 

Ramazana özgü geleneksel lezzetlerden olan kaymaklı ekmek kadayıfı hafif tatlıların içerisindedir. Sunumunda kullanılan kaymak ekstra bir lezzet patlaması yaşatıyor. Şerbetli tatlılardan olan ekmek kadayıfı üstündeki kaymakla ağırlığını kaybediyor. Özel bir tarifle maharetli ve tecrübeli ustaların hazırladığı kusursuz bir tat olarak bayram sofralarında yerini alır.

Bayramın En Tatlısı Şekerpare 

bayramin-en-tatlisi-sekerpare

En güzel bayram tatlıları nelerdir sorusu için şekerpare cevap olabilir. Zira en güzel tatlılar damak tadına göre değişmektedir. Her ustanın kendine has bir tarifle hazırladığı şekerpare bayramlara ekstra tat katmaktadır. Şerbetini hafifletme için dondurma ila servis edilebilen klasik lezzetlerin içindedir. Yanında kaymak veya buz gibi içecek servisiyle misafirlerle keyifli sohbet yaşatır. 

Bayramın Yumuşak Tadı Sütlü Nuriye 

Şerbetli tatlılara hafiflik katan bayram ve özel günlerin onur konuğu sütlü Nuriye’ dir. Adının biri ihtilal tatlısı olan bu lezzet ihtilal zamanı artan baklava fiyatlarına alternatif olarak üretilmiş. Zor durumda kalan baklava ustaları dükkanlarını kapatmama için fındıklı ve sütlü tatlı yapmaya başlamış. Böylece günümüze sütlü Nuriye olarak yeni bir lezzet kazandırılmış. Müslüm Usta tarafından hijyenik koşullara uygun üretilen tatlı bayramlarda zahmetsiz lezzet şöleni yaşatır.

Cevizli Baklava Seçenekleri

Mardin Peynirli Baklava

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment