en-iyi-baklavaci

Ağızda dağılan baklava. Gaziantep’in en iyi imalathanesinden çıkmış gibi mükemmel doku ve tat. Ama Ankara’da ve her gün taze bir şekilde yapılıyor. Ankara’da en iyi baklavacı olma sırrımız bunca yıllık tecrübemiz ve her tarifimiz için yüksek kaliteli malzemeler kullanmamızdır. Siz müşterilerimiz için evlere ve ofislere çeşit çeşit baklava tedarik ediyoruz. 

Baklava, köklü geçmişe sahip bir tatlıdır. Ankara’daki üretimimiz en yüksek standartları karşılamaktadır. Malzemeler tarafımızca özenle seçilmektedir. Tecrübeli çalışanlarımız el lezzetlerine güveniyor ve her bir baklava katını güvenilir bir hassasiyetle hazırlıyor. Bu nedenle baklavalarımızın tadı olması gerektiği eşsiz bir lezzete sahiptir. Bizimle Ankara’daki en iyi baklavacı hizmetine erişme imkânına sahip olacaksınız. Eğer özel günleriniz için baklava siparişine ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçin. Sizin için çok daha fazlasını üreteceğiz.

Baklavanın Mitolojisi

Farklı baklava çeşitleri olduğunu biliyor muydunuz? Baklava binlerce kültürde yer almaktadır. Birçok ülke bu tatlı, hafif ikramın farklı varyasyonları ile birlikte kendilerine has tarif üretmektedir. Baklava, tatlı bir hamur işi, fındık ve özenle seçilmiş bal ya da şerbet yapılır.

Baklavanın kökeninin MÖ 8. yüzyıl Asur’a hatta günümüz bölgelerinden örnek vermek gerekirse Türkiye, Lübnan ve Mısır’a dayandığına inanılmaktadır. Bu çağlarda ince mayasız hamur katmanları yaprak yaprak ayrılarak fındık ve balla doldurulmuştur. O zamanlar baklava, bu lüksü tek karşılayabilecek olanlar yani toplumun en zenginleri için ayrılmıştır. Baklava her ne kadar farklı ülkelerde de tercih edilen bir tatlı olsa da şüphesiz birinci sırada Türk baklavası yer almaktadır. Bugün dünyada baklava ve çeşitleri denilince akla ilk gelen Antep baklavasıdır.

Türk Baklavası 
Türkiye her türlü baklavayı yapma ve yeme eğilimindedir. Antep fıstığı veya ceviz ile yapılan baklava, ara katmanları süsleyen kaymaklı baklava ya da soğuk süt ile yaz aylarında bile tüketilebilen benzersiz baklava varyasyonları da vardır. Baklavanızı nasıl sevdiğiniz önemli değil, kendi başınıza baklava yapabilmeniz mümkün ancak bu biraz meşakkatli olabilir. Sürecin her adımını doğru yapmak sizleri biraz bunaltacaktır. İyi olan şey, bizler sizin için baklavalarımızı taze yapıyoruz. Ayrıca sipariş etmeniz ve keyfini çıkarmanız için her zaman hazır bulunduruyoruz.

İyi Baklava Nasıl Anlaşılır?

İyi Baklava Nasıl Anlaşılır?

Tatlı yemek keyif işidir. Bu keyfi çıkartmak için de yediğiniz ürünün kalitesine dikkat etmeniz gerekmektedir. Peki dikkat etmeniz gereken kriterler nelerdir? Yazımızı sonuna kadar okumaya devam edin. İyi bir baklava ile ilgili her şeyi bu yazımız da bulacaksınız.

Kaliteli bir baklavayı değerlendirirken duyularımız eşliğinde analiz yapacağız. Bu yöntemi kullanarak baklavanın görüntüsü, şekli, boyutu, dokusu yani çıtırlığı, kıvamı, yumuşaklığı, tadı ve kokusunu değerlendirebilirsiniz. Böylece kendiniz için en ideal kalitede ürünleri bulabilirsiniz.

En iyi Baklavacı

Bir baklavanın duyusal karakteri yani tatma, dokunma, görme, koklama ve işitme duyularınızın tamamına hitap etmesi, kalitesini belirlerken aynı zamanda sizlerin o baklavadan alacağı keyfi de bir o kadar artırmaktadır. Örnek vermek gerekir ise baklava seçerken duyularımız ile analiz etmemiz gereken kriterler aşağıdaki gibi olmalıdır;

  • Görme organı ile analiz yaparken dikkat edilmesi gereken baklavanın rengidir. Kaliteli bir baklava tam olarak altın sarısı rengindedir. Aynı zamanda diri ve parlak görünmelidir. 
  • Dokunma organı ile analiz yaparken dikkat edilmesi gereken baklavanın tazeliğidir. Baklavayı elinize aldığınızda değil ağzınızın içerisinde dağıtılması gerekmektedir. Elinizde ya da çatalınızda dağılan baklavanın günü geçmiş olabilir.
  • Koklama organı ile analiz yaparken dikkat edilmesi gereken baklavanın kokusudur. Baklavadan yalnızca sade tereyağının, kullanılan ürün (ceviz ya da fıstık) kokusu gelmelidir.
  • Duyma organı ile analiz yaparken dikkat edilmesi gereken baklavanın dokusudur. Baklava yufkası ince ve iyi pişmiş olmalı aynı zamanda damağınızda ezdiğinizde ya da çatalı batırdığınızda bir hışırtı sesi duyulmalıdır.
  • Tat alma organı ile analiz yaparken dikkat edilmesi gereken baklavanın şeker oranıdır. Kaliteli ürünler ile yapılan bir baklavanın şekeri iç baymamalı, tam kararında olmalıdır. 

Müslüm Usta Baklava şubesi, yılların deneyimini el lezzeti ile taçlandırmış ustaları sayesinde Ankara’da en iyi baklavacı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Şubemiz de üretilen geniş malzeme yelpazesine sahip baklavalar gerek rengi gerek şekliyle albenisini sizlere sunacaktır. Müslüm Usta Baklavadan bir kez tatmışsanız yukarıda açıkladığımız duyusal keyfi ve deneyimi mutlaka yaşamışsınızdır.

Cevizli Baklava Kilosu 2023

Gaziantep Havuç Dilimi Baklava

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment