toptan-kuru-baklava

Toptan kuru baklava kıtır ve şerbetli bir tatlı türüdür. En büyük özelliği hamuruna kaymak eklenmeden yapılmasıdır. Diğer baklava çeşitleri gibi sıklıkla tüketilen enfes bir lezzettir. 

Geleneksel Osmanlı lezzetlerinde olan baklava hamurunda kaymak barındırırsa şerbetli, kaymak içermeyen hamurdan hazırlanırsa kuru baklava adını alır. Ekstra çıtırlık ve hafiflik veren özelliği kaymaksız hazırlanmasıdır. Tüm yörelerde öteki baklava seçenekleriyle beraber oldukça sevilen, popüler tatlardandır. 

Kuru Baklava Yapımı

Mutfağımızın en nadide tatlarından bir tanesi olan kuru baklava ballı ve değişik şekillerde üretilir. Maharetli ustaların çalıştığı firmamızda her müşterimize uygun toptan kuru baklava tercihleri cevizli ve fıstıklı olarak sunulur. En tazesinden mevsim yemişleri kullanılan kuru baklava, yaklaşık 40 kat yufkadan yapılır. Geleneksel baklava kesiminden farklı biraz büyük dilimle gerçekleştirilir. Hamurunda kaymak olmaması tatlıyı daha hafif hale getirmektedir. İsminden dolayı şerbetsiz olarak düşünülse de baklavaya şerbet dökülmektedir. Kuru baklavanın avantajları;

  • Daha koyu kıvamlı bir şerbeti olması, kaymak içermemesi mevsim fark etmeksizin tüketilmesini sağlar. 
  • Doğru şartlar altında kuru ve seri yerlerde saklama raf ömrünün geleneksel baklavadan uzun olmasında etkilidir. 
  • Şerbetinin değişik tarifi uzun süre muhafaza edilmesine olanak verir. Bu yüzden şehir dışı siparişleri mümkündür.

Farklı Baklava Tarifleri 

Klasik tatlılarımızdan olan baklavanın pek çok farklı türüne ülkemizin her yöresinde rastlanır. Fıstıklı ya da cevizli seçenekleri ağırlıklı olsa bile bademli, fındıklı sütlü alternatifleri mevcuttur. Şeker hastalarına özel hazırlanan baklava türleri dahi bulunur. Bütün baklava alternatifleri ila toptan kuru baklava en yetenekli ellerden kâğıt gibi hamurlarla çıkartılır. Tercih edilen baklava seçenekleri;

  • Midyeyi andıran görünü ila midye baklava: zengin görünüşü, az şerbeti ve düşük kalorisiyle özel günlerin vazgeçilmezidir. 
  • Sultan sarması: saray mutfağında padişahlara özel olan tatlı bisküvi, süt, Antep fıstığı ila kakao içermektedir. 
  • Bülbül yuvası: 16.yüzyıldan bu yana en beğenilen baklava türüdür. Saray hoşlarıyla sunulan tatlı şeklinin rulo olmasıyla dikkat çeker. 
  • Fıstıklı havuç dilim baklava: özel baklava alternatifleri içinde olan bu tat değişik kesimiyle popülarite yakalamıştır. 
  • Lorlu baklava: Aydın, Manisa, İzmir dahil çeşitli Ege şehirlerinde Lale Devri ardından dikkat çekmiştir. Lor ila balı buluşturan tarifte iç dolgu ceviz, badem veya Antep fıstığı tercih edilir.

Kuru Baklava Kalitesi Anlama 

Cevizli ya da fıstıklı olan toptan kuru baklava lezzetinin yanında kalitesiyle göz doldurur. Üretimi zahmetli olan baklavada kaliteyi anlama için farklı noktalara dikkat edilir. Kaliteli baklavayı anlama;

  • Şerbet kalitenin en önemli detayı, donuk veya şekerli görünüm baklavanın fazla beklediğini gösterir. 
  • Kat kat olan baklavada bombeli görüntü kaybolmuş ve katlar yapışmış ise ürün tazeliğini yitirmiştir. 

Alınan baklavaların şerbetlerinde ve görüntülerin olan problemler tatlarının da değiştiğinin göstergesidir. Bu yüzden normal görünüme sahip olmayan ürünler tercih edilmemelidir. Müşterilerimize lezzetin yanında kaliteyi de sunuyoruz. 

Kuru Baklava Sunumları 

Yapım aşamasının zorluğu ila orantılı eşsiz lezzetlerden olan baklava için değişik sunumlar yapılır. Yaz aylarında farklı dondurma seçenekleriyle serinletici hafif tatlar elde edilir. Kuru baklava üstüne pudra şekeri serpilerek çay saati ikramları arasına yerleştirilebilir. Vanilyalı dondurma sunum için değişik bir lezzet yaratmanıza yardım eder. Tahinli yapılabilen kuru baklavaların üzerine Antep fıstığı ekleme hoş bir sunum görüntüsü elde etmeyi sağlar. Favori sunum dondurma ve kuru baklava birleşimidir.

Kuru Baklava Fiyatları 

Toptan kuru baklava fiyatlarını etkileyen çeşitli piyasa faktörleri ve üretimde kullanılan malzemelerdir. Uygun fiyatlara baklava yeme için kaliteden ödün verilmesi gerekmez. Saray mutfağından taşan lezzeti, üretim hacmi yüksek mutfaklarımızda uygun hammadde maliyetleriyle hazırlanır. Her gün taze üretilen baklava çeşitlerimizi bu sayede en uygun fiyatlarla sunulur. Üretimin her adımında büyük bir ustalık ve titizlik barındıran ürünleri kilogram veya tepsi şeklinde alma mümkündür. Ürünlerin kalitesinde değişiklik olmadan daima en kaliteli ve en uygun maliyetlerde baklava üretimi sağlanır. 

Kuru Baklava Kalorisi Ne Kadar?

Yediden yetmişe herkesin severek tükettiği tatlılardan olan baklava kalorisi yüksektir. Bu yüzden diyet yapanlar ya da kilosuna özen gösteren tedirginlik yaşarlar. Yağ, protein ve karbonhidrat içeren baklavalar doğru oranlarda tüketildiği zaman problem çıkarmaz. Kuru baklavanın kalorisi ortalama 1 dilim için 120 kcal, bir porsiyon için 240 kcal olmaktadır. Çay saatlerine de eklenebilen kuru baklava dikkatli olma şartıyla her zaman ve mevsimde tüketilebilir.

Kare Baklava

Tirilye Baklavası

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment