Cevizli Havuçlu Dilimi Baklava

Cevizli Havuç Dilimi Baklava özellikle görüntüsü itibariyle bu adı alarak son dönemlerin popüler baklavalarındandır. En taze baklavalar için sizleri bekliyoruz.

Baklavanın Kökeni Nedir?

Türkiye ve tatlı denilince akla gelen şey baklavadır. Yörük Türklerinden Osmanlı sarayına geçtiği bilenen bu lezzet daha eskilere gidildiğinde Mezopotamya kadar dayanmaktadır. Asurluların baklava diyebileceğimiz bir tatlı türü yaptıkları söylense de bu, ateşte pişirilen yufka katmanları arasına fındık serperek hazırladıkları bir öğün olarak kayıtlara geçmiştir. Baklava yıllar içinde Antep ile özdeşleşmiş ve bugünkü halini almıştır. Dünyanın en iyi baklava ustaları Antep’te yetişmiştir.

Cevizli Havuç Dilimli Baklava
Baklavanın Tarihi Nedir?

Baklavanın Tarihi Nedir?

Baklava, Osmanlı bayramlarında, düğünlerinde ve özel günlerinde aşçılar tarafından padişahlara ve seçilmişlere hazırlanmak üzere yapılan bir tatlı olmuştur. Bereketin simgesi olan baklava, sadece bayramlarda değil, Osmanlı dönemindeki özel törenlerde de yer almıştır. Hatta baklavaya o kadar önem verilmiştir ki 17. yüzyılın sonlarında Baklava Alayı kurulmuştur. Kanuni döneminde askerlere sıkça ikram edilen baklava bir süre sonra seferlerin olmaması nedeniyle talimat üzerine Ramazan ayında baklava dağıtmaya dönüşmüştür. Her ramazanın 15. günü yeniçerilere tepsiler dolusu baklava ikram edilirdi. İşte bu özel törene baklava alayı adı verilirdi. 17.Yy sonu, 18. Yy başlarında doğan bu gelenek, padişah tarafından askerleri memnun etmek için kurulmuştur. Padişahın mutfağından doğan bu lezzet zamanla gelişerek değişti ve artık her mutfakta yapılabilen bir miras olarak bizlere kalmıştır.

Baklava Çeşitleri Nelerdir?

Ortadoğu başta olmak birçok ülkede baklava tüketilmektedir. Bu da baklavanın birçok varyantı olduğu anlamına gelmektedir. Dünya geneline baktığımızda tarçından gülsuyuna, portakaldan lavantaya kadar birçok malzeme ile hazırlanan baklavalara rastlamak mümkündür. Fıstıklı baklava, cevizli baklava, kuru baklava, şöbiyet, soğuk baklava, kare baklava, kaymaklı baklava, istiridye ya da midye baklava ülkemizde en sevilen baklava çeşitlerindendir.

Premium Baklava Çeşitleri Nelerdir?

Premium baklava seçenekleri arasında yer cevizli havuç dilimli baklava, havuç benzeri üçgen dilimlerden oluşması nedeniyle bu adı almıştır. Son dönemlere popüler baklavalardan olan havuç diliminde, diğer baklavalara nazaran şerbetin cevize oranı daha yüksektir. Hem göze hem damağa hitap eden havuç dilimleri halinde kesilen baklavamızı kaymak veya dondurma ile sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Antep kökenli şubemizde uzun yıllardır bu lezzet maharetli ustalarımız tarafından hazırlanmaktadır. Kalitenin adresi olan MÜSLÜM USTA ile özel havuç dilim baklavamızı kesinlikle denemelisiniz.

Cevizli Havuç Dilimli Baklava Nasıl Yapılır?
Cevizli Havuç Dilimli Baklava Nasıl Yapılır?

Cevizli Havuç Dilimli Baklava Nasıl Yapılır?

Geleneksel Türk mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan Dilim Havuçlu Baklava, yapımı biraz meşakkatli olsa da ustalarımız sayesinde birkaç pratik püf nokta ile kıvamı zengin ve oldukça lezzetli halde üretilmektedir. Bu baklava üretiminde önemli olan aşama özellikle şerbetin kıvamını koruması için diğer şerbetlere göre biraz daha fazla kaynatılmasıdır. Şubemizde günlük olarak hazırlanan havuç dilimi aşağıdaki gibi hazırlanmaktadır;

  • Tatlıya başlarken önce şerbeti hazırlanır. Şekeri ve suyu ocaktan alınır ve kısık ateşte yavaş yavaş kaynatılır.
  • Kenarda şerbet pişerken yufkaları kesin ve fırın tepsisine dizilir. Baklavalık hamur yuvarlak tabağın büyüklüğüne göre kesilir.
  • Tereyağlı tabana bir kat yufka koyulur ve her katın arasına bol miktarda eritilmiş tereyağı sürülür.
  • Yufkanın yarısı fırın tepsisine dizildikten sonra üzerine bolca ceviz ve şeker serpilir.
  • Kalan yufkaları da aynı şekilde yağlayıp dizince üst kata kalan tereyağını sürüp taş fırına verilir. Piştikten sonra tatlının yanmaması için kontrollü bir şekilde fırından alınır. Tatlının macun kıvamına gelmemesi için yaklaşık bir süre imalathanemizde soğutulur.
  • Daha sonra bol miktarda kaliteli malzemelerle hazırlanan şerbetimiz dökülür.
  • Tüm hijyen koşullarını eşliğinde şerbetini çeken havuç dilimi baklavamız satış reyonuna taze olarak koyulur.

Cevizli Havuç Dilimli Baklava Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Havuç Dilimi Baklava Siparişini İnternet Sitenizden Verebilir miyim?

Ülkemizin her bölgesine sunduğumuz kargo hizmeti ile sitemiz üzerinden ürünlerimizi inceleyerek sipariş oluşturabilirsiniz. Günlük hazırlanan cevizli havuç dilimli baklava ürünümüzün tazeliğini koruması için özenle paketliyoruz.

Baklava Fiyatları 1 kg Ne Kadar?

Baklava fiyatlarımız ürünün içeriğine göre değişmektedir. Bu nedenle her baklava farklı fiyata sahiptir. Ürünlerimiz kısmında bulunan baklava çeşitlerimizden size hitap edeni inceleyerek fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

Cevizli Özel Baklava

Gaziantep Cimcik Baklava

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment